mock

"Krásný nový svět" na TEDx Prague

Sobectví do dobrovolnictví patří

IMG_20171104_125014.jpg

Pozvali nás na TEDx, jo! Na ten svátek radosti, kreativity a inspirace! A navíc nás pozvali sami dobrovolníci, kteří TEDx Prague připravují, což pro nás byla extra velká pocta. Tématem letošního setkání byl "Krásný nový svět", kam dobrovolnictví bez diskusí patří. 

Naši aktivitu jsme nazvali "Dobrovolnictví (ne)zištně." A co víc, rozhodli jsme se účastníky nabádat k většímu sobectví v kontextu dobrovolnictví. Ono je totiž opravdu docela důležité promyslet, co v sobě pomocí někomu nebo něčemu živím. Proč to dělám a co z toho mám? Dobrovolná práce dlouhodobě dobře funguje jen v případě, že z ní mají prospěch obě strany - pak se dobrovolnou prací nevysilujeme, ale naopak posilujeme! Není sobecké opečovávat z hnízda vypadlé veverky, když je v kojeneckých ústavech tolik dětí, které nemají dost blízkého kontaktu? Jasně, že je! A je to tak dobře, protože pokud do mého krásného nového světa patří zaopatřené veverky, tak se jim budu věnovat dlouhodobě, plně a bude mne to nabíjet. A při lidské různosti se tak dostane na každého, i na ta mimina. Pro účastníky jsme připravili aktivity, které jim mohly jejich „sobectví“ objevit a oblíbit si ho.

Spolu s dobrovolníky TEDx Prague jsme připravili obří X složené z obálek v barvách TEDx, které jsme napěchovali aktuálním příležitostmi k dobrovolné práci. A když se někomu vytažený lístek nelíbil, tak ho prostě bez výčitek vrátil a tahal, dokud si nenašel něco, co se mu líbilo. Vstříc zdravé míře sobectví jsme vybízeli i prostřednictvím sebekoučovacího stromu a koučovacích aktivit, které vše pomohly promyslet pěkně s nadhledem. Pro odhodlané jsme měli v pohotovosti našeho Dobrovolníka.cz.

Sice je fakt, že ještě trochu chraptíme, ale bylo úžasné mluvit s tolika z vás o tom, co je pro vás na dobrovolnictví důležité, případně i o tom, co vám v dobrovolnictví brání, z čeho máte obavu, i o tom, že vás vaši vlastní dobrovolníci pravidelně přivádějí do blázince. Prostě…o všem, co jste kdy chtěli o dobrovolnictví vědět (ale báli jste se zeptat).

Text: Hana Vosmíková, foto: Anna Pokorná