mock

Dobrovolníkem v Německu

Přečtěte si příběh Moniky - dobrovolnice, která odjela na svou EDS (Evropskou dobrovolnou službu) do Německa.

Praktis.JPG

Na konci loňského roku jsem absolvovala tříměsíční stáž v rámci projektu Stáže pro mladé v pražské Evropské rozvojové agentuře. Tam jsem se také dozvěděla o tom, že vůbec existuje nějaká Evropská dobrovolná služba a poté jsem se o tento projekt začala blíže zajímat. Věděla jsem, že pokud vše půjde dobře, v červnu 2014 ukončím magisterské studium (což se i stalo), ale před skokem do koloběhu hledání nového zaměstnání v ČR jsem chtěla zkusit pracovní příležitost v zahraničí, protože jsem si přála získat nové zkušenosti, poznat jinou kulturu a také se zdokonalit v jazyce. Proto jsem v únoru 2014 zašla na stránky Mládeže v akci a v této databázi http://europa.eu/youth/evs_database jsem začala hledat nejdříve vysílající organizaci, a když jsem jí našla, tak také hostující organizace. Poslala jsem přibližně 15 životopisů do organizací v různých státech, jako VB, Německo, Španělsko, z toho se mi zpět ozvalo 5 organizací. Tři se zamítavým stanoviskem a 2 (obě německé) s kladným a jednou z těch dvou byla organizace YOUZ Nagold, kde teď vykonávám moji EDS. S výběrem vysílající i hostující organizace jsem velmi spokojená.


Začala jsem tu pracovat zhruba před měsícem (přijela jsem 11. 9., ale pracovat jsem začala až 15. 9. se začátkem školního roku). První týden byl docela náročný, než jsem si zvykla na pracovní režim a také na to, že tu není moje rodina se mnou. Ale naštěstí se tady pořád něco děje, různé akce, kam máme vstup zdarma, všichni spolupracovníci jsou moc milí, takže díky tomu zvládám odloučení od rodiny docela dobře. Můj pracovní den vypadá tak, že začínáme v 9:00 úklidem domu, kde i bydlím, a který zároveň funguje jako u nás DDM s tím rozdílem, že všechny kroužky jsou zde zadarmo. Poté v 11:45 vyzvednu skupinu 10 dětí ve škole a odvedu je do menzy, kde obzvláště „prvňáčkům“ pomáhat nosit tácy s jídlem atd. Poté máme čas do 12:45, kdy jdu s 2.A psát úkoly, s nimiž končíme ve 13:45 a pak jsou připraveny pro žáky každý den jiné aktivity, jako například fotbal, pečení, hudba, atd. a těchto kroužků se také účastním jako dozor. To trvá do 15:30, kdy se s těmi dětmi, které jsou přihlášené, přesouváme do družiny a společně si tu hrajeme a čekáme do 17:00, než si je rodiče vyzvednou. Díky dětem žádný den není úplně stejný, za což jsem moc ráda. Večer jsou v DDM, kde bydlím, různé kroužky, kam můžeme jako dobrovolníci také zadarmo chodit, jako například box, fotbal nebo volejbal, a to shledávám také velice přínosné.


Pro všechny, kteří chtějí získat nové zkušenosti, zlepšit se v jazyce a najít si nové kamarády, EVS vřele doporučuji!


Monika

 

HESTIA: Máme velkou radost, že si práce naší dobrovolnice všiml i místní tisk.
Pokud umíte německy, můžete si přečíst článek, který o její činnosti a jejím zhodnocení dosavadní práce napsali v Nagoldu: