mock

Dobrovolníkem srdcem i duší!

Přečtěte si velice jímavé vyprávění naší kolegyně, která se zapojila do dobrovolnické akce v Thajsku během své dovolené.

thai.jpg

Thailand, Ko Lipe, Pattaya Beach, 10 am

"Z plakátů jsem zjistila, že tady existuje dobrovolnická akce zvaná TRASH HERO.
Jak jsem to viděla, bylo jasné, že se zúčastním.
Je to jednodenní dobrovolnická akce, kdy každé pondělí vyrážejí bárky plné turistů, aby den pomáhali na pláži na ostrovech kolem Ko Lipe - především tam, kam dosahuje Indický oceán.
Systém je vymakaný a velmi jednoduchý. Všude visí plakáty, že každé pondělí v 10 hodin se může kdokoli zapojit, sraz je na Pataya Beach. Nikdo se nemusí nikam registrovat, prostě přijde, řekne, že chce jet a hotovo. Jednoduchá hesla:
No cost, no sign up, just show up


V 10 hodin jsme byli na Pattaya Beach připraveni na vše. Pomalu se nás sešlo kolem padesáti. Přesně v 10 hodin vypukla akce. Mají vše skvěle zorganizováno. Na začátku byla tzv. orientation, kdy jsme se dozvěděli, kam se jede, co se bude dělat, proč se to dělá atd. S sebou jsme měli různé pytle, 3 varianty - na sklo, plast a polystyrén. Vyrazilo nás sedm lodí, tzn. kolem 50 lidí, různých věkových kategorií. Nejvíc bylo Holanďanů a Němců, česká reprezentace čítala mě a mého kamaráda. Vyrazili jsme na ostrov Ko Raw, severně od ostrova Ko Lipe.


Cesta trvala skoro hodinu a už to samo o sobě byl zážitek. Když jsme přistáli, dostali jsme další instrukce a upozornění, že: v džungli jsou opice, hadi a jiná havěť, tak nesmíme chodit moc daleko; máme pít jen vodu, kterou jsme přivezli a na hlad jíst jen dovezené melouny a ananasy.
Odpadků tam bylo spousta, a to nejen na pláži, ale hlavně na začátku džungle, kam zřejmě někdy dosahuje voda při přílivu a ten bordel se zachytí mezi keři.
Vyrazili jsme s pytli jak smečka hladových psů. Postupně v tom poledním vedru nás síly opouštěly, ale nakonec, kolem 13 hodin, jsme měli kolem šedesáti plných pytlů!
Schvácený tým udělal řetěz, pytle naházel na loďku a už jsme vyráželi zpátky. Cesta zpátky proběhla v mlčení, neb jsme byli všichni urvaní jak otroci, ovšem s krásným pocitem z dobře vykonané práce. V přístavu opět řetěz z těl (já už odpadla), pytle z lodi ven a šup s nimi na auta, která je odvezla, doufám, že ne vysypat někam do moře… Pak nás vzali do hospody na oběd, každý dostal pivo a byla závěrečná evaluace. Kromě toho, že nás strašně chválili, tak jsme dostali řadu informací o tom, jak je důležité chovat se ekologicky, nevyhazovat odpadky atd. Naše parta sebrala cca 1 600 kg odpadu, což spočítali odhadem podle počtu pytlů. Měli to fakt perfektně zorganizované. Byl to úžasný zážitek!"

Co na to říkáte? Chtěli byste se zapojit do podobné akce i u nás? Na 18. dubna se u nás chystá již druhý ročník úklidové akce s názvem Ukliďme Česko. Zapojte se!