Přeskočit na menu stránky
Přeskočit na hlavní menu
Přeskočit na menu články a galerie
Přeskočit na obsah


Dnes nepracuji, dnes pomáhám...

Navigace: Nezařazené » Dnes nepracuji, dnes pomáhám...
Dnes nepracuji, dnes pomáhám...
Vydáno: 29. 3. 2012

Firemní dobrovolnictví se ve firmách působících u nás stává běžným jevem a s přicházejícím jarem se za doprovodu slunečních paprsků vydávají malé i velké skupinky zaměstnanců konat dobro.

Důvodů, proč se mu firmy s oblibou věnují, je hned několik. Jedním z hlavních je, že v sobě ukrývají onen magický model WIN – WIN – WIN. Vyhrávají zaměstnanci, kteří mají možnost vymanit se z každodenní rutiny a strávit společný čas jinak než seděním za stolem a psaním si poznámek. Vyhrávají organizace, kterým dobrovolníci pomáhají. Ty získají nové kontakty a práce, kterou pro ně dobrovolníci dělají jim opravdu pomůže. A nakonec vyhrávají i samotné firmy, protože ještě stále takto nepomáhá každý a zkrátka je čím se chlubit.

Povedené fotky i výkazy o počtech odpracovaných dobrovolnických hodin se pak čím dál častěji objevují ve zprávách o společenské odpovědnosti a stávají se hodnotnými informacemi pro PR a sociální marketing. Jak říká Michal Brož, z národního dobrovolnického centra HESTIA:

S tím, jak se postupně snižují rozdíly v poskytovaných službách, si začíná spousta lidí vybírat produkty i podle toho, co jejich tvůrci dělají ve prospěch společnosti. Proto mají firmy stále větší zájem propojovat příjemné s užitečným a rozjíždí dobrovolnické programy pro zaměstnance.  

A co přináší firemní dobrovolnictví samotným dobrovolníkům:

Protáhnu se, překvapivě si i odpočinu... A je příjemné, že se člověk potká s kolegy v úplně jiné podobě. Najednou je jedno kdo co dělá a je to prostě zábava, člověk objeví, že je zde spoustu lidí, na které nemá normálně čas a kteří jsou vlastně hrozně zajímaví.    Daniel Hort IBM  

Lidé se dostanou mimo firemní prostředí, poznají lépe lidi z týmu, se kterými třeba při každodenní práci nepřijdou do styku. Odreaguji se, vypnou, ale hlavně udělají něco hezkého a potřebného pro úplně cizí lidi a poznají tak třeba organizace, o kterých by se normálně nedozvěděli.    Ilona Kučerová Vodafone

 

Nezbývá než si přát, aby přibývalo zodpovědných firem a firemních dobrovolníků. Je důležité poznamenat, že firemní dobrovolníci se již dávno neúčastní jen manuálních prací, ale mnoho z nich pomáhá při práci s klienty domovů seniorů, v nemocnicích, v ústavech sociální péče i jinde.

Také přibývá takzvaných expertních dobrovolníků, kteří neziskovým organizacím pomáhají svým odborným know-how, spravují webové stránky, pomáhají s marketingem s PR, s IT správou či s projektovým managementem, školí či fungují jako mentoři. Asi není třeba dodávat, že tato pomoc je často tou nejoceňovanější.  

 

Aktuální akce
Děkujeme DDM Klamovka za bezplatné poskytnutí prostor na akce Programu Pět P

Děkujeme za volné vstupenky pro děti a dobrovolníky Pět P

HESTIA NDC na YouTube
Přihlašte se na e-learning: www.zapojme.se
CS EN